Opłata korkowa, ile wynosi i co właściwie oznacza?

Opłata korkowa to potoczna nazwa dodatkowego kosztu związanego z zakupem i wniesieniem na salę weselną alkoholu, który został nabyty w innym miejscu. Często korkowe bywa nawet uznawane za ukryty koszt wesela. Bardzo często nie jest uwzględniana w budżecie weselnym na etapie jego planowania. Może więc zaskoczyć niedoświadczoną parę.

Co oznacza tzw. korkowe?

Opłata korkowa odnosi się do różnych rodzajów napojów alkoholowych, nie tylko tych posiadających korek. Dotyczy zatem nie tylko win, ale również wódki, koniaku, szampana, whisky oraz innych trunków. W praktyce opłata korkowa nie ma jednoznacznej definicji, a jej zakres powinien zostać szczegółowo ustalony w umowie pomiędzy stronami. Może ona odnosić się m.in. do:

  • przechowywania i schładzania alkoholu,
  • udostępnienia odpowiednich kieliszków,
  • pełnej obsługi kelnerskiej.

Szczegóły dotyczące zakresu usług związanych z opłatą korkową warto ustalić i zapisać w umowie. Brak takich wyraźnych uzgodnień może powodować niepotrzebne niejasności w trakcie przyjęcia weselnego. Z alkoholem wnoszonym na salę wiąże się m.in. kwestia jego podawania przez kelnerów. Warto uzgodnić czy pracownicy obiektu będą serwowali zewnętrzne trunki.

Wiele lokali organizujących wesela posiada w swojej ofercie sprzedaż różnorodnych alkoholi. Zakup tych napojów poza obiektem może stanowić swoiste zmniejszenie potencjalnego przychodu uzyskanego podczas realizacji konkretnego przyjęcia weselnego. Opłata korkowa stanowi wówczas pewną rekompensatę dla takiego obiektu.

Opcja fakultatywna

Opłata korkowa nie zawsze jest obligatoryjna. Stanowi koszt, o którym każdy lokal decyduje indywidualnie. Część obiektów w ogóle nie wymaga jej ponoszenia. Natomiast w innych miejscach jest ona konieczna. Wszystko zależy od zawartej umowy i warunków, na jakie obie strony decydują się przystać. Można zatem nawet negocjować rezygnację lokalu z opłaty korkowej lub jej zmniejszenie. Ostateczna decyzja zależy od wielu czynników, m.in. atrakcyjności oferty ze strony pary, bądź też oceny konkretnego klienta przez osoby decyzyjne w lokalu.

Wysokość opłaty korkowej

Istnieje kilka popularnych sposobów naliczania opłaty korkowej. Może stanowić ona ustaloną kwotę od jednej wniesionej butelki alkoholu. Wysokość takiej opłaty waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Różnice w tym względzie mogą być więc znaczące w różnych lokalach. Innym sposobem ustalania wysokości korkowego jest opłata od ilości otwartych butelek w trakcie trwania wesela. W tej sytuacji korkowe będzie często miało niższą wartość niż w pierwszym przypadku.

Opłata korkowa może zostać ustalona przez obiekt również w stałej wysokości niezależnej od ilości wniesionego na salę alkoholu. Najczęściej kwota korkowego jest dość znacznym wydatkiem. Warto więc rozważyć jej zasadność w danej sytuacji. W pewnych warunkach może ona nawet być zbliżona do kosztu zakupu alkoholu w innym miejscu. Zasadne jest więc dokładne przeanalizowanie faktycznych różnic dotyczących obu kosztów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.