Ile osób pomieści sala weselna, ważne pytanie o którym zapominamy!

Jeden z pierwszych tematów, który powinien rozpoczynać planowanie organizacji wesela, odnosi się do ustalenia liczby gości. Od niej bowiem zależy wiele ważnych aspektów zmierzających do realizacji uroczystości związanych ze ślubem, a w tym wybór odpowiedniej sali weselnej. Informacja o tym, jaka jest planowana liczba uczestników wesela, pozwala skupić zainteresowanie tylko na obiektach spełniających ten podstawowy wymóg.

Ustalenie minimalnej liczby gości

Rezerwacja sali weselnej jest jednym z pierwszych kroków, od których rozpoczyna się organizację wesela. Zazwyczaj takiej rezerwacji dokonuje się z dużym wyprzedzeniem, sięgającym np. roku. Trudno wówczas przewidzieć wszystkie okoliczności, które mogą wpłynąć na ostateczną liczbę gości weselnych. Prawie nigdy ilość gości zaproszonych na uroczystość nie jest równa liczbie osób obecnych na weselu. Wobec tego warto dokonać rezerwacji sali na określoną minimalną liczbę gości, którą trzeba rozsądnie oszacować przy braku pewności co do ostatecznej ilości osób, które faktycznie pojawią się na weselu.

Ustalenia wymaga określenie najbardziej prawdopodobnej liczby gości. Można stworzyć w tym celu listę rezerwową. Jeśli goście zapraszani w pierwszej kolejności nie potwierdzą przyjazdu, wówczas warto zaprosić na ich miejsce inne osoby z tej listy. Pozwoli to ustalić optymalne koszty już podczas rezerwacji sali. Czynność ta wymaga wpłaty zaliczki i może być związana z wielkością planowanego wesela. Niewielkie zwiększenie liczby gości jest zazwyczaj łatwiejsze, a na pewno nie wiąże się ze stratami finansowymi. Wszystko warto szczegółowo ustalić w umowie z przedstawicielem obiektu. Dobrze uwzględnić w niektórych sytuacjach możliwość połączenia dwóch sal na potrzeby jednego wesela lub wykorzystania dodatkowej przestrzeni, np. parkietu czy ogrodu.

Oszczędność czasu

Poszukiwanie sali na konkretną liczbę osób pozwoli ograniczyć zakres potencjalnie interesujących lokali oraz czas poświęcony na ewentualne odwiedzanie obiektów oraz wszelkie kontakty telefoniczne czy mailowe. Różne sale mają bowiem odmienne warunki i możliwości. Przykładowo większość restauracji zwykle pomieści mniejszą liczbę osób niż typowe domy weselne. Warto zatem pamiętać o ustaleniu zapotrzebowania liczebnego przed rozpoczęciem poszukiwań sali weselnej. Organizacja wesela i dobór odpowiedniej lokalizacji przebiegną wówczas sprawniej.

Optymalne ustawienie stołów

Sposób ustawienia stołów, a także ich rodzaj, wpływa na pojemność sali w zakresie możliwości pomieszczenia gości. Prostokątne stoły można ustawić na różne sposoby, co ma wpływ na ilość miejsc. Z kolei zastosowanie stołów okrągłych w czasie przyjęcia decyduje o potencjalnym usadzenia mniejszej ilości gości niż przy stołach prostokątnych w tej samej przestrzeni. Zarówno wybór za dużego obiektu lub za małego nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto dostosować odpowiednio wielkość sali do planowanej liczby gości. Ważna jest swoboda i komfort uczestników wesela, która wpłynie na dobre samopoczucie i udany przebieg imprezy.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.